Początki Miejskiego Klubu Sportowego Kalwarianka sięgają 1923 roku, kiedy to mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej stworzyli podwaliny pod obecny klub sportowy, organizując amatorskie rozgrywki przeciwko okolicznym zespołom. Okres międzywojenny podtrzymał zaangażowanie sportowców, którzy na boisku miejscowego „Sokoła” organizowali liczne zawody lekkoatletyczne oraz piłkarskie. Okupacja również nie przeszkodziła zawodnikom w rozwoju kultury fizycznej, bowiem w Kalwarii gościły drużyny z Krakowa, Zakopanego, Nowego Targu, Zembrzyc, a także Limanowej. Odbudowa zdewastowanych po wojnie obiektów sportowych nie była łatwa, gdyż władze klubu borykały się z licznymi problemami. Wdrożony w życie w 1969 roku plan stworzenia nowego stadionu zakończony został sukcesem dopiero dwadzieścia jeden lat później. Wówczas włodarze Żółto-Czerwonych zdecydowali się także na zmianę nazwy klubu, będącego spadkobiercą działalności „Sokoła”, na MKS Kalwarianka. W 1993 roku piłkarze krakowskiej Wisły po raz pierwszy zawitali w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie na jubileusz 70-lecia działalności klubu wybiegli na murawę przeciwko miejscowej drużynie. Oba kluby związane są ze sobą także dzięki sylwetkom byłym zawodnikom Białej Gwiazdy, którzy wpisali się na karty historii Kalwarianki. W 1974 roku ekipę Żółto-Czerwonych wzmocnił wybitny obrońca spod Wawelu, Władysław Kawula, tworząc silny duet z własnym synem, a dziewiętnaście lat później po raz pierwszy koszulkę drużyny z Kalwarii przywdział inny słynny Wiślak, Marek Motyka, spędzając w zespole trzy lata. W 2013 roku, po dziesięcioletniej tułaczce, gracze Kalwarianki odnotowali ponowny awans do piłkarskiej czwartej ligi, z której spadli w sezonie 2015/2016. Z ciekawostek należy wspomnieć, że w 1974 roku miało miejsce spotkanie Cracovia - Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska 2:0. Kalwarianka zagrała na stadionie Cracovii przy pełnych trybunach – 10 tysięcy widzów! Był to ówczesny rekord na stadionie Cracovii i rekord i jednocześnie rekord frekwencji na meczu Kalwarianki w jej 90 letniej historii.

DAWNE BOISKO MKS KALWARIANKA